Gönlüne Şifa Arıyorsan Kur'an-ı Kerim Oku...

Aşağa gitmek

Gönlüne Şifa Arıyorsan Kur'an-ı Kerim Oku...

Mesaj tarafından gülesevdam Bir Çarş. 29 Tem. 2009, 02:41

Gönlüne Şifa Arıyorsan Kur'an-ı Kerim Oku...


Huzur ve gönül genişliğine ulaşmanın en güzel anahtarlarından biri Kur'an-ı Kerim'i çokca okumaktır. Çünkü Allah Teala kitabını ruhlara şifa, akıllara rehber, kalplere rahmet vasfıyla tanımlıyor. Rahmet sıfatıyla vasıflandırıyor."Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir. De ki: Ancak Allah'ın lûtuf ve rahmetiyle, işte bunlarla sevinsinler. Bu onların (dünya malı olarak) topladıklarından daha hayırlıdır" (Yunus, 57, 58 ).


"Biz, Kur'an'dan öyle birşey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır" (Isrâ, 82).Allah dostları Kurâna sırtını dönen kişiyi evine giren güneş ışığını perde çekerek engelleyen hasta bir kimseye benzetmiştir. Dolayısıyla Kuran gibi bir şifa kaynağı varken başka yerlerde gönüllere şifa aramak ne büyük yanılgıdır.


Mutluluk İstiyorsan


Bâtının Gibi Zâhir'ine de


Önem Ver


Kimi hikmetli söz söyleyenler der ki; Gönlün sefası, libasın sefası iledir.


Bir başkasında ise Üstü başını temiz tutmayanlar gönüllerini de köreltirler


Gönül huzurumuz, mutluluğumuz, öz güvenimiz için, iç dünyamız gibi dış görünümümüze, temizliğimize de önem vermemiz gerekiyor. Çünkü temizlik konusunda yeterli hassasiyet göstermemek, çalışma ve ev ortamındaki düzensizlik, insanı huzursuz eden önemli etkenlerdir.


Maneviyat kadar maddi temizliğin önemi üzerine Allah Teala Resulüne hitaben şöyle buyuruyor:


Ey bürünüp sarınan (Resülüm)! Kalk ve insanları uyar. Sadece Rabbini büyük tanı. Elbiselerini tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et. buyuruyor.


Bu dinin hakikatine vakıf olanlar bilirler ki İslam, kulun hayatını her yönüyle düzene sokmak için indirilmiştir.


ABD kongresinde Kainat bir düzen üzerine kurulmuştur ifadesi yer almaktadır. Elhak doğrudur. Bütün semavi dinlerin şeriatında düzenli bir hayatın gerekliliğine vurgu yapılır zaten. Allah kainatı bir düzen üzerine yaratmış ve kullarından da düzenli bir hayat yaşamayı istemektedir. Tabii ki kendilerinin huzuru için.


La Tahzen / Üzülme


"Mükâfatın büyüklüğü belanın büyüğü ile beraberdir. Allah bir kavmi severse onları (bir derde) uğratır. Kim kadere razı olursa, ona Allah'ın rızasına erişmek vardır. Kim öfkelenirse ona Allah'ın gazabı vardır. (Tirmizî)


Güzel Bir Hayat


Yaşamak Çok Mu Zor?


Sıkıntısız, endişesiz, üzüntüden, korkudan uzak güzel bir hayat herkesin özlemidir. Ancak pek çoğumuz bunun imkansız olduğunu düşünürüz. Oysa bu öyle zor ulaşılacak bir hedef değildir. Allah teala güzel bir hayat yaşayabilmenin yolunu mümin kullarına Kur'anı Kerim'de gösteriyor aslında.


Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Nahl Suresi, 97)


Ayeti kerimeden de anlıyoruz ki güzel bir hayat için iki önemli şart var. Birincisi Allah Teala'ya hakkıyla iman ve salih amel. Bununla elde edeceğimiz kazanç ise; dünya ve ahirette güzel bir hayat, hepsinden önemlisi Allah Teala'nın rızasına ve mükafatına nail olmak var.


Dolayısıyla güzel bir hayat yaşayabilmenin en temel kuralının alemlerin Rabbine iman olduğunu bilmemiz gerekiyor. İman olmadan diğer sebeb ve imkanlara sahip olmak güzel bir hayat yaşayabilmek için asla yeterli değildir.

_________________
"\En Güzel'e Yar Olanlara Gül'e Gönülden Bağlananlara Güllerce Selam Olsun./"
avatar
gülesevdam
Admin

Mesaj Sayısı : 189
Kayıt tarihi : 06/10/06

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz